Sermaye Piyasası Hukuku

Piyasalar, alım satım konusu ürün için alıcı ve satıcının buluştuğu ortamlar olup hukuki süreçlerine ise sermaye piyasası hukuku denmektedir.

Bize Ulaşın

Piyasalar, alım satım konusu ürün için alıcı ve satıcının buluştuğu ortamlardır. Mal ve hizmetler ile bunları üretmek için kullanılan üretim imkanlarının alım satımlarının gerçekleştiği piyasalar reel piyasalar, fon talep edenler ile fon arz edenlerin buluştuğu piyasalar ise mali/finansal piyasalardır.

Mali / Finansal piyasalar da fon kaynaklarının vadeleri dikkate alınarak para piyasları ve sermaye piyasaları olarak ikiye ayrılır. Kısa vadeli fon arz ve talebinin karşılandığı piyasalar para piyasaları, orta ve uzun vadeli fon arz ve talebinin karşılandığı piyasalar da sermaye piyasaları olarak kabul görmektedir.

ermaye piyasası da kendi içerisinde birinci el (birincil) piyasa ve ikinci el (ikincil) piyasa olarak ikiye ayrılır. Birinci el piyasalar, yeni ihraç olan sermaye piyasası araçlarının, talep doğrultusunda bu araçları satın alan kimselere teslim edildiği piyasalardır. İhraç sırasındaki alım satım işlemleri birinci el piyasalarda gerçekleşir. İhraç edilen araçların dolaşımda iken el değiştirmesi ise ikinci el piyasalarda gerçekleştir. Bu bakımdan ikinci el piyasalarda gerçekleşen işlem ihraçtan farklı olarak ihraççıdan bağımsız gerçekleşmiş olur. Bu işlemlerin fon temin etmek isteyen ihraççıya bir etkisi yoktur. İkisi arasındaki ayrımı ihraç bakımından izah edebiliriz.

Sermaye piyasası, fon arz eden ile fon talep eden arasında finansal aktarımın doğrudan gerçekleştiği piyasadır. Nakdi sermaye sahiplerinin, finansman ihtiyacı duyan kurumlara hedefledikleri amaç doğrultusunda sermayelerini kredi olarak aktarmaları yani finansman sağlanması işlemi sermaye piyasasının konusunu oluşturur.

Sermaye piyasalarında fona ihtiyaç duyan şirketler hem pay ve pay benzeri menkul kıymetler gibi öz kaynak sağlayan hem de tahvil gibi borçlanma yoluyla finansman sağlayan araç ihraç edebilirler. Öz kaynak sağlayan araçlar, geri ödemesiz ve kredi faizine göre daha az maliyetli olmaları bakımından, şirketler için daha cazip bir finansman kaynağıdır. Ayrıca işletmeler hem uzun dönem projelerin finansmanı hem de kısa dönemli likidite ihtiyaçlarının karşılanması için fon teminini tercih edebilirler.

Usul Hukuk olarak sermaye piyasası araçları arz etmek isteyen şirketlere süreçle ilgili hukuki danışmanlık vererek sonuca sağlıklı bir şekilde ulaşmaları için çalışmalarda bulunmaktayız. Süreç içerisinde izahnamenin niteliği ve hazırlanması, halka arz sürecinin yürütülmesi, halka açık şirketlerin birleşme, devralma ve bölünme işlemlerinin yapılması, menkul kıymet borsasında işlem gören ürünlerin, hisse senetlerinin, yapılandırılmış ürünlerin, tahvillerin, türev işlemlerin ve benzeri sermaye piyasası araçlarının çıkartılması ve satışı konusunda gerekli işlemlerin yapılması, halka açık şirketlerin halka arz ve sermaye artırımı işlemlerinin yapılması, Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılacak izin başvurularının hazırlanması konularında Usul Hukuk tarafından aktif çalışma yürütülmektedir.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde faaliyet gösteren borsalarda paylarını halka arz etmek isteyen şirketler de gerekli hukuki danışmanlık ile süreç yönetimini güvenle sağlayabileceklerdir.

Biz kimiz

Usul Hukuk, hukukun her alanında ihtisas sahibi avukatları ile Türkiye, ABD, Avrupa, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde müvekkillerinin ihtiyacı olan hukuki desteği sağlayan bağımsız bir hukuk bürosudur.

Birçok sektörden Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları ile uluslararası alanlarda faaliyet gösteren şirketlere hukuki danışmanlık veren, Dünyada ve Türkiye’de sürekli değişim içinde bulunan alanlarda kendisini güncelleyen Usul Hukuk, farklı alanlarda uzmanlaşan hukukçu ve çalışanları ile müvekkillerine organize bir sistem dahilinde hizmet vermektedir.

Hakkımızda

Küresel Ekip. Dünya standartlarında başarılar.

Kaan Özçelik

KURUCU AVUKAT

2011 Yılında Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşmiş, 2015 yılında mezun olmuş akabinde avukatlık yapmaya başlamıştır. Yüksek Lisans eğitimini de Doğuş Üniversitesi’nde özel hukuk alanında devam ettiren Kaan Özçelik, Sermaye Piyasası Hukuku özelinde şirketlerin halka arz edilmesi ve borsaya kote olması konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca aktif şirket danışmanlıkları yapmakla Ticaret Hukuku, Kripto Para Hukuku, Maden Hukuku, Kentsel Dönüşüm Hukuku, Kira Hukuku alanları ile KYC (Know Your Costumer) prosedürleri üzerinde çalışmalar yapmaktadır. İngilizce bilmektedir.

Adem Gökmen

AVUKAT

2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleşmiş, bölüm ikinciliği ile Hukuk Fakültesi’nde çift ana dal programı ile öğrenimini tamamlamış, 2017 yılında avukatlık yapmaya başlamıştır. Borçlar Hukuku, Aile Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Bankacılık ve Finans Hukuku alanlarında uzmanlaşan Adem Gökmen, Fintech – Elektronik Para Bankacılığı Hukuku ile KYC (Know Your Costumer) prosedürleri üzerinde çalışmalar yapmaktadır. İngilizce bilmektedir.

Bilal Tarı

AVUKAT

2011 Yılında Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşmiş, 2015 yılında mezun olmuş akabinde avukatlık yapmaya başlamıştır. Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, Aile Hukuku alanlarında uzmanlaşan Bilal Tarı, Spor Hukuku alanında Profesyonel Sporcu ve Teknik Ekip Sözleşmeleri ile Tahkim Hukuku alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Önder Meydan

AVUKAT

2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesine 2.olarak yerleşmiş, 2015 yılında mezun olarak avukatlık yapmaya başlamıştır. Ceza Hukuku, Borçlar Hukuku, Kişiler Hukuku, İcra ve İflas Hukuku olmak üzere hukukun pek çok alanında dava ve iş takibi yapan Önder Meydan İnfaz Hukuku alanında da çalışmalar yapmaktadır.

Miray Kebabcı

STAJYER AVUKAT

2017 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşmiş, 2021 yılında mezun olmuştur. Miray Kebabcı Usul Hukuk & Danışmanlık bünyesinde zorunlu avukatlık stajını devam ettirmektedir.

Şevval Demirezen

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

2017 yılında Maltepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümüne yerleşmiş, çift ana dal programı ile Psikoloji bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Psikolojik danışman olarak hizmet vermektedir.

Sizlere Hizmet Vermekten Mutluluk Duyarız

Sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olmak için buradayız. Adli konular karmaşık olabilir, uzmanlarımız konunuzla ilgili her konuda sizi bilgilendirmeye yardımcı olmaya hazırdır. Uzmanlığımızı sizin için kullanmaktan büyük gurur duyuyoruz ve sizden haber almayı dört gözle bekliyoruz.